Ontregel de zorg: administratielast zorgverleners kan omlaag naar 20%

Nieuws

Meer tijd voor zorg, minder administratie. Dat blijkt uit de uitkomsten van de veldbevraging die minister Daniëlle Jansen op 3 juli 2025 aan de Tweede Kamer aanbood. De uitkomsten zijn hoopgevend: zorgprofessionals in de huisartsenzorg, wijkverpleging en ggz zien volop mogelijkheden om de administratietijd te halveren.

Patiënt zit op bed in ziekenhuis en is in gesprek met verpleegkundige

De veldbevraging door Berenschot in opdracht van de IZA-Regiegroep Aanpak Regeldruk laat zien dat veel administratieve handelingen efficiënter kunnen of zelfs overbodig zijn. De noodzaak is groot: minder administratie voor zorgverleners betekent meer werkplezier, meer autonomie en meer tijd voor de patiënt. Dit is essentieel in een krappe arbeidsmarkt om capaciteit te verhogen. De IZA-partijen willen de administratieve last van zorgverleners halveren van 40% naar 20% vóór 2030. Ook de NVZ, deelnemer aan de Regiegroep, zet zich hiervoor in. 

Vertaling naar medisch-specialistische zorg  

De NVZ, de Regiegroep en het ontregelprogramma van VWS stimuleren zorginstellingen om hun voorbeelden en ideeën te verspreiden. Een aantal voorbeelden uit de medisch-specialistische zorg:  

  • Het Diakonessenhuis (Utrecht en Zeist) kiest bewust voor focus aanbrengen en prioriteren. “Begin eenvoudig, denk goed na en maak een prioritering. Dat leidt tot merkbaar minder regeldruk en meer tijd voor de patiënt”, zegt bestuurder David Colnot. In deze video vertelt hij hoe het Diakonessenhuis Utrecht aan de slag ging met Ontregel de Zorg en wat andere bestuurders hiervan kunnen overnemen. 
  • Vanuit ziekenhuis Rijnstate (Arnhem) deelde NVZ-bestuurslid Hans Schoo zijn ontregelinzichten met het programma Ontregel de Zorg. “Betrek de zorgprofessionals vanaf dag 1. Denk niet dat jij weet hoe het moet, want dan sla je de plank misschien mis. Vraag de mensen die daadwerkelijk met de administratielast te maken hebben hoe zij die willen aanpakken.” Meer over de ontregelpraktijk van Rijnstate op 16 september, zie verderop in dit artikel. 
  • ZorgSaam (Zeeuws-Vlaanderen), onderdeel van de Zeeuwse Zorg Coalitie, doet mee aan het Zeeuws Ontregellab. “Op basis van onderzoek vanuit het zorgveld zien we binnen de Zeeuwse Zorg Coalitie dat 60% van de registratielast veroorzaakt wordt door interne registraties. Daar gaan we nu dus ook echt zelf mee aan de slag”, aldus onafhankelijk voorzitter Oscar Dekker van de Zeeuwse Zorg Coalitie. 
  • Het St. Antonius ziekenhuis (Utrecht en Nieuwegein) heeft met hun initiatief Mission (Im)possible informele zorg ontwikkeld, samen met naasten van patiënten. De samenwerking tussen beroepskrachten en niet-beroepskrachten draagt bij aan meer werkplezier en minder regeldruk voor zorgverleners. 

Landelijke ontregelsupport  

Voor ondersteuning van medewerkers van NVZ-leden is de gratis training Ontregelaar in de zorg beschikbaar. Om eigen voorbeelden te verspreiden en voorbeelden van andere te adopteren, zijn er twee kennisgroepen op het NVZ Kennisnet: ‘Ontregel de Zorg’ en ‘Lorenz’. 

Om de medisch-specialistische zorg te ontregelen zet NVZ de Lorenz compliancetool voor risicomanagement | NVZ in om alle medewerkers van NVZ, NFU en ZKN-instellingen snel te helpen zoeken naar alle actuele regels, wetten en professionele standaarden die gelden. Als je weet welke regels gelden, kun je makkelijker samen de dialoog aangaan over de interne administratielast. Je kunt dan nagaan of die last verplicht en noodzakelijk is. Of juist niet verplicht en kan stoppen. En als een regel wél zinnig blijkt te zijn, kun je onderzoeken hoe je die regel slimmer kunt organiseren door de administratielast anders in te richten.  

Praktijksessies op 16 en 23 september   

Na de zomer delen NVZ-leden Anna Zorggroep, Rijnstate, VieCuri, ZGT en ZorgSaam hun ontregelinzichten en praktijkervaring over hun ziekenhuisbrede ontregelaanpak en het omgaan met regels en risicomanagement. Iedereen die werkzaam is bij een NVZ-lidinstelling en interesse heeft in het verminderen van regeldruk, is van harte welkom bij deze online bijeenkomsten. 

  • Op 16 september 10.00-11.00 uur: 8e Landelijke Ontregelbijeenkomst, met updates vanuit de IZA-Regiegroep, praktijkvoorbeelden uit Rijnstate en ZorgSaam, en de paarse krokodil. Meer info en aanmelden 
  • Op 23 september 11.00-12.00 uur: 18e Landelijke Lorenz-bijeenkomst met bijdragen van Anna Zorggroep, VieCuri en ZGT en uitleg over hoe de Lorenz compliancetool inzicht biedt in de veelheid aan wetgeving en regels, onder meer door een maandelijks overzicht door de NVZ. Meer info en aanmelden 
Lees meer over